Sem a tüzelés ideje alatt, sem a vemhesség vagy szoptatás időszakában nem kaphat az anya oltást, féreghajtót vagy egyéb orvosságokat. Ha megbetegedne, az orvost feltétlenül tájékoztatni kell a fedeztetés tényéről.
Fedezést követő 5. héttől látszik a vemhesség. A kihordási idő kb. 63 nap. Normálisnak számít az első fedezés időpontjától számított 58. napon bekövetkező ellés. Toleráns határidő a 70. nap, de a 65-től már állatorvossal folyamatosan konzultálni célszerű.
Etetés a korábbiaktól nem tér el (ugyanúgy száraztápot eszik), pusztán annyiban, hogy az ötödik héttől többször, 4-5-ször meg kell etetni az anyát. Az étrendet az 5. héttől napi 2 CAL-D-PHOS tablettával kell kiegészíteni. MINDENNEMŰ VITAMIN ADÁSA TILOS!!! Ugyanis óriásiak lesznek tőle a kiskutyák, és nem tudja megelleni őket! Agyonetetés ugyanezen okoknál fogva tilos. Mozogni lehet, sőt kell, de csak annyit, amennyit magától csinál. A vemhesség alatti időszakra javasolt a Bosch Reproduction nevű tápot adni a szukának, mert sok lesz tőle a teje, és a bőrét, szőrét, fizikai állapotát is megőrzi. Sokszor lekopaszodnak a szoptatás végére a szukák, ezt próbálja megelőzni a speciális vemhes szukáknak való Bosch táp.
Ellést megelőző napokban a hőmérséklet leesik kb. 37.2 - 37.5-re (végbélben mérve)
Az ellés megindulásának biztos jele, ha a hőmérséklet tartósan (kb. 3-4 órán át) 37 fok alatt marad. Jellemző még az újságpapír tépése, fészekrakó ösztön. Az ellés megindulásakor a szuka elkezd intenzíven lihegni, remegni. Ez több órát tarthat, és vajúdási szaknak hívjuk. Normális esetben ez a szakasz 6-10 órát tart, s csak ezután indul meg a kitolási szakasz. Ezt igen könnyű felismerni arról, hogy a kutya úgy csinál, mintha kakilnia kellene. Ekkor türelmesen várjuk a kiskutya megjelenését. Minden kölyökhöz tartozik külön burok, köldökzsinór és méhlepény. A magzatvíz általában elfolyik. Ez tényleg vízszerű folyadék. Ezt követi a magzat világra jötte. A víz elfolyásától számított 1.5 - 2 órán belül meg kell jelennie a magzatnak, ha nem állatorvoshoz kell fordulni!
Az első kölyök megszületése előtt oxytocint adni tilos, ugyanis méhrepedést kaphat az anya és elpusztul!
Ne hagyjuk, hogy a méhlepényeket az anya megegye, mert hasmenést kap tőle! Számoljuk, hogy minden magzattal kijön-e a placenta, ha nem szólni kell az orvosnak az ellés végeztével, mert akkor ad majd injekciót, hogy kijöjjön, ugyanis a bentrekedt méhlepény gyulladást okoz, elpusztulhat az anya és a kicsinyek is.
Ha azonnal nem jön ki a kölyök után, nem kell megijedni, lehet, hogy csak a következő kölyök löki ki maga előtt.
Ha a szuka folyamatosan tol, de 3-4 óra alatt sem jelenik meg a kölyök, feltétlenül állatorvoshoz kell vinni.
Ha a kiskutya faros, ne ijedjünk meg, fogjuk meg a kölyök egyik, de ha lehet, mindkét lábát és folyamatosan nagy erővel húzzuk ki, ha lehet tekerve, mint egy pezsgősdugót, tépjük le a fejéről a burkot, hogy levegőt kapjon! Köldökzsinórt a hasfaltól számított 1-1.5 cm-re vágjuk el.
A kiskutyát mindig szárazra törölve adjuk az anyának. Ő majd nyalni fogja, így tud egy darabig pisilni, kakilni, melyet az anya eltakarít.
A VEMHES SZUKÁT AZ 58. NAPTÓL MAGÁRA HAGYNI SZIGORÚAN TILOS!!!
Ellés levezetéséhez szükséges:
- 1 tekercs konyhapapír (Szilvia)
- 1 fertőtlenített olló - a köldökzsinór elvágásához
- tiszta, fertőtlenített rongyok, pamutpólók, lepedők, törülközők
- elletőláda, melynek méretei a következők: 60 x 90 cm, magassága 45 cm.
Az ellető ládának 3 oldala van, az egyik 90-es oldal nyitott elől. Ezen tud az anya kijárni. Praktikus préselt, laminált fából készíteni, ez könnyen tisztítható. A lapvastagság: 2 cm. A kiskutyák kiesése védelmében egy kb.10-15 cm magas fa deszkát szokás szögelni vagy csavarozni a nyitva hagyott (90-es) oldalhoz. Ezen az anya könnyen átugrik, még császár esetén is, viszont a kiskutyák nem tudnak kiesni a ládából, hiszen a szemük nyílásáig (18. nap) hőszabályozásuk nincs, így kihűlhetnek. Ha a kiskutyák már lábra állnak (kb. 21-25 nap) el kell venni a fadeszkát, hogy ne húzódzkodjanak fel rá, mert sérvet kaphatnak. Ha elvettük, könnyen ki tudnak jönni a ládából, erőlködés nélkül.
Elletőládába rongyokat kell tenni az ellés alatt, mert könnyen felszívja a kifolyó magzatvizet. Az ellés végeztével béleljük ki egy nagy nylon szemeteszsákba húzott polifoam szivaccsal, mert az nagyon jó hőszigetelő. Fontos, hogy a polifoam pontosan akkora legyen, mint az ellető láda belseje, mert ha lötyög, akkor beszorulhat mellé a kiskutya!
A nylon azért kell, hogy ne szivárogjon a polifoamra nedvesség. A nylonon folyamatosan cserélni kell a lepedőt, törülközőt, hogy a kiskutyák tiszták és szárazak legyenek. A lepedő, törülköző méretét úgy kell megválasztani, hogy minden oldalon alá lehessen feszíteni a polifoamnak, mert ha nincs szorosan begyűrve, akkor a kiskutya belegabalyodhat és megfullad. Az anya kaparni fog az ellést követően, mert méhösszehúzódásai lesznek.
- 1 db 250 W-os infralámpa (FELTÉTLENÜL SZÜKSÉGES!!!), célja nem a kiskutyák melegítése, bár erre is használható a szem kinyílásáig. Elsődleges cél azonban az ellést követő 48 órában a magzatvizet nyelt kiskutya tüdőgyulladásának megakadályozása. Az infra az egyetlen, amely kiszárítja a vizet a tüdőből, ezért bármilyen hőmérséklet van, az első két napban folyamatosan mennie kell. Később csak akkor szükséges, ha az elletőládában mért hőmérséklet nem éri el a 24 fokot, 3 hetes koruktól viszont elég a 21 fok.
Az infralámpát 80 cm magasan az elletőláda egyik sarka fölött helyezzük el, ne pedig középen, mert akkor az anya nem tud kihúzódni alóla, és szegény megsül. A kiskutyák szükség esetén alákúsznak.
A WESTIE-T NE HAGYJUK MAGÁTÓL ELLENI, ÁLTALÁBAN SEGÍTSÉGRE SZORULNAK!!!!
A kiskutyát minden esetben segítünk kivenni az anyából, amennyiben burokban van, azonnal tépjük fel a szájnál, hogy levegőt tudjon venni, és nehogy megfulladjon.
Fejjel lefelé rázzuk meg a kölyköket jó erősen, stabilan tartva a fejüket és a nyakukat, hogy az esetlegesen lenyelt magzatvíz távozzon az orron és a szájon át. Ezt szükség esetén többször meg lehet ismételni.
Ha valamiért meg kell császározni az anyát, akkor ne hagyjuk egyedül a kölykeivel az első 24 órában. Zárjuk tőlük el, csak 2-3 óránként engedjük szoptatni. Az altató hatására ugyanis hallucinálhat, és érzékenyen reagálhat a zajokra, ennek következménye lehet, ha megöli, megharapja a kölykeit. Látszólag kitisztul egy pár óra alatt, de ez csak a látszat, csak ha már stabilan törődik a kölykeivel, intenzíven szoptatja, nyalogatja őket, akkor hagyjuk magukra.
TILOS A KISKUTYÁKAT MESTERSÉGESEN TÁPLÁLNI!!!
A félrenyelt kiskutya tüdőgyulladást kap és elpusztul!!!
Normál ellés esetén a kiskutya rendelkezik szopóreflexel, tegyük azonnal cicire, és már működik is! Tévhit: Nincs az anyának teje vagy nem elég a teje! Mindig van, attól függetlenül, hogy ez nem látszik, nem lehet kinyomni a ciciből. Nyugalom!!! A császáros kölykök, sokszor 6-12 órán át csak sírnak, nem tudnak szopni, ez természetes, hiszen ők is kábák a nyugtatótól. Legyünk türelmesek, próbálkozzunk, s a végén az eredmény sem marad el. Ne próbáljuk őket etetgetni!
A lezárult ellés végén az anyát nézze át állatorvos, hogy biztosan kitisztult-e! Szükség esetén méhösszehúzót, antibiotikumot fog adni neki.
Az ellés után 3 hétig a kölykök szinte észrevétlenek, csak szopnak. Süketek és vakok. Ezután lábra állnak, megindul az élet. Az elletőládát egy U alakú deszkával célszerű megtoldani, hogy nagyobb helyük legyen. Ennek mérete 1m x 90 cm. Az elletőládán kívüli részt újságpapírral fedjük le, így megtanulják, hogy ott végezzék a dolgukat, így a leendő gazdák élete is könnyebb lesz. Sűrűn cseréljük a papírt alattuk, mert a pisiben felszaporodnak a baktériumok és megbetegítik a kicsik bőrét, úgy pedig nem lehet őket eladni.
A szem kinyílásakor már adható apró szemű kölyöktáp, melyet beáztatunk forró vízbe, így könnyen meg tudják enni.
A kiskutyákat 19 naposan, majd ezt követően minden 14-dik napon féreghajtani kell. A féreghajtó neve: Banminth Pasta. A pasta adagolása: 1 cm-es csík 1 kg-os kiskutya hajtására elég. Az anyát minden alkalommal féreghajtani kell, amikor a kiskutyákat is hajtja a gazdi. Az anya Drontal Plus tablettát kell kapjon. A kiskutyákat 6 hetes kor után már lehet Drontal Plus tablettával hajtani, 1 tabletta 10 kg-ra elég, ennek megfelelően széttörni, és csak a kölyök súlyának megfelelően adagolni.
Az első oltást 5-6 hetes kor között oltjuk. A készítmény neve: Nobivac Puppy DP vagy Nobivac Parvo C.
A kiskutyákat senki sem (főleg vevők) fogdoshatja, mert az életükbe kerülhet.
Forrás: www.westhighlandwhiteterrier.hu
|
|